Marca: Барселона е во шок, стана исплашен тим

Барселона загуби синоќа во дербито од 10. коло од Примера на гостувањето кај Атлетико со 1:0, со голот на Јаник Караско во 45. минута и веќе заостанува девет бода зад водечкиот Реал Сосиедад.

Екипата на Роналд Куман одигра слаб натпревар, особено во второто полувреме кога мораше да пристисне и да бара пресврт. Наместо тоа, токму Атлетико ја водеше играта и без поголеми проблеми го задржа водството со кое се наметна како еден од фаворитите за титулата.

Шпанските медиуми беа сериозно критички настроени кон Барселона, а Mundo Deportivo, весник кој се занимава речиси исклучиво со каталонскиот клуб, излезе со насловната страница „Скршени“.

Кризата во екипирањето на тимот во летниот преоден рок и целиот скандал со Лионел Меси имаа силно влијание врз тимот, што дури и новиот тренер Роналд Куман не може да го разбуди.

За навивачите на Барса, ова ќе биде многу долга година

„Барса беше добра на отворањето на натпреварот, но загрижувачки е што тимот не беше во можност да реагира откако прими гол. Тимот на Куман не се закани сериозно на Облак во второто полувреме, што е алармантен знак за кризата во која падна Барселона. Но, најлошото од сè е што Пике беше повреден и не е потребно да се нагласи колку тој му значи на овој тим. Играчите беа исплашени откако тој излезе, па дури и Куман не можеше да промени ништо. Во натпреварот со кој можеше да го сврти текот на сезоната, Барселона играше во голем страв“, гласи текстот на Marca.

„Барселона влезе во многу опасна состојба на шок. Играчите од кои најмногу се очекува не се на ниво. Гризман лута по теренот, Пјаниќ и Де Јонг не можеа да одиграат ниту едно додавање, а Меси не може сам. Аргентинецот е видливо потресен од сѐ што се случува околу него, но тој е и најдобар на теренот. Освен во кризата со играта, Барса е во огромни проблеми со повредите. Фати нема да се врати со месеци и сега го нема и Пике чија повреда е исто така многу сериозна. Не изгледа добро и навивачите се свесни дека ова можеше да биде многу долга година за нив“, заклучува Marca.

Тагови
реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Фудбал

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Read more

Барса ја потопи Осасуна

Read more

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Read more

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

Read more

Спорт

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса ја потопи Осасуна

Читај повеќе

Прекинати квалификациите на кошаркарите

Читај повеќе

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Читај повеќе
  • play_arrow

Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

Читај повеќе
  • play_arrow

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Читај повеќе