ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Марчињак ги замолчи Французите за „спорното“ финале

Полскиот судија Шимон Марчињак (41) кој го судеше финалниот натпревар на Светското првенство помеѓу Аргентина и Франција, одговори на критиките на „триколорите“ кои отворено кажаа дека ја оштетил нивната репрезентација.

Ова особено се однесува на вториот гол на Меси, за кој Французите тврдат дека требало да биде поништен, бидејќи при акцијата на теренот втрчале две аргентински резерви.

L'Equipe дури го оцени со двојка, а Марчињак не остана имун на прозивања и по враќањето во татковината одржа прес-конференција на која го извади мобилниот телефон и покажа неколку интересни фотографии.

URL

„Французите не ја спомнуваат оваа фотографија“, изјави полскиот судија, објаснувајќи дека за време на пенал-рулетот од кој Мбапе го постигна израмнувачкиот гол, на теренот се најдоа дури седум француски играчи од клупата.

Да потсетиме дека Аргентина стана светски првак во споменатото финале откако победи на пенали. Во регуларниот тек на средбата беше 2:2, а по продолженијата 3:3.

реклама

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе