Маргарет Атвуд најави продолжение на книгата „The Handmaid’s Tale“

Писателката Маргарет Атвуд објави дека продолжението на нејзиниот бестселер „The Handmaid’s Tale“, под наслов „The Testaments“, ќе биде објавено во септември, 2019 година.

Атвуд објасни дека била инспирирана од обожавателите да напише продолжение на феминистичко-утопискиот роман. Обожавателите кои ѝ поставувале прашања за книгата биле нејзината прва инспирација, додека втора инспирација е светот во кој живееме.

Таа додаде дека дејството во вториот дел ќе се одвива 15 години по крајот на првата книга, која стана феминистички класик, а ќе се води преку три женски ликови, пренесува Guardian.

Новото продолжение нема да биде поврзано со актуелната телевизиска серија која е проширена надвор од романот од 1985 година.

Повеќе за првиот дел може да прочитате од нашата рецензија на книгата.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Книги

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Магазин

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Читај повеќе

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Читај повеќе

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Читај повеќе

Какво ќе биде ова лето на љубовен план за вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Читај повеќе