Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Луѓето кои повремено палат џоинт често прибегнуваат кон аргументот дека алкохолот е многу поштетен по здравјето од марихуаната или хашишот.

Веќе сме свесни за опасностите од алкохолизмот. Но, постепено стануваме свесни и за опасностите од канабисот, чија рекреативна употреба е легализирана ширум светот. Кои се ефектите на алкохолот и канабисот врз нашето здравје? Што ако се опијанивте синоќа? Дали е исто како да сте „напушени“ преку ден? Еве што имаат да кажат научниците за тоа.

Дејство

Алкохолот е цитотоксин кој брзо продира во телото преку крвотокот. Тоа го отежнува преносот на информации во мозокот, а поголеми количини може да доведат до труење со алкохол.

Растението канабис содржи повеќе од шеесет канабиноиди, од кои THC е класифициран како најсилна психоактивна супстанција. Постојат многу канабиноидни рецептори во телото, вклучувајќи го и THC.

Општо земено, повеќе истражувања се посветени на ефектите на алкохолот. Што се однесува до истражувањето на канабисот, постојат дополнителни потешкотии бидејќи процентот на THC во растенијата многу варира.

Акутни негативни ефекти

Двете супстанции многу брзо влијаат на мозокот, намалувајќи го нивото на концентрација и способноста за паметење.

Алкохолот е една од најчестите причини за сообраќајни несреќи, но и канабисот ја намалува способноста за управување со возило.

Алкохолот кај некои луѓе ја нагласува агресивната природа - речиси секој трет чин на насилство се врши под дејство на алкохол.

Канабисот, од друга страна, релаксира и смирува многумина, но може да предизвика чувство на паника и параноја.

Долгорочна штета

Луѓето кои пијат алкохол често си го оштетуваат здравјето и го намалуваат животниот век.

Многумина притоа ќе помислат на зависници од алкохол. Но, повременото консумирање алкохол од секаков вид може да предизвика повеќе од двесте болести, вели Улрих Џон, лекар од Универзитетскиот медицински центар во Грајсфвалд, Германија.

Тие вклучуваат голем број на кардиоваскуларни заболувања, заболувања на црниот дроб и рак. Неодамнешните студии го отфрлија митот за позитивните ефекти од умереното консумирање алкохол. На пример, само три до шест чаши алкохол неделно го зголемуваат ризикот од рак на дојка.

Кога зборуваме за канабисот, постојат индикации за неговата поврзаност со болести како депресија или рак на тестисите. Неколку студии откриле зголемен ризик од психоза, особено ако се консумира на рана возраст.

Починати

Според проценките на Јакоб Ментеј, научник кој се занимава со проучување зависности, околу пет проценти од сите смртни случаи се поврзани со консумирање алкохол.

Но, може само да се претпостави дека има и смртни случаи поради консумирање канабис, додава германски психолог од Универзитетската клиника во Лајпциг. Во Германија, во 2019 година, најмалку педесет и две лица загинале во сообраќајни несреќи во кои улога имало канабисот или некој друг вид наркотици. Понатаму, повеќе од осумдесет проценти од потрошувачите пушат тутун покрај канабисот, што ги става во дополнителен ризик од рак.

Ризици за младите луѓе

И алкохолот и канабисот во адолесценцијата го оштетуваат развојот на мозокот.

Рајнер Томасиус, германски универзитетски професор и психијатар за деца и млади, предупредува дека дури и повремената употреба на канабис го оштетува мозокот, орган кој сѐ уште не е целосно развиен до осумнаесеттата година од животот. Несаканите последици се намалени нивоа на интелигенција, внимание и концентрација.

Истражувањата покажаа дека ризикот од развој на психоза се зголемува три до пет пати во случај на дневно консумирање канабис, во зависност од процентот на THC.

Центрите за рано откривање на психоза се неопходни, вели Андреас Хајнц, директор на Одделот за психијатрија и психотерапија во Универзитетската болница во Берлин.

„Ако општеството сака да дозволи употреба на наркотици, мора да се грижи за оние кои поминуваат под радарот.“

Во адолесценцијата, постои поголем ризик од хоспитализација поради труење со алкохол. Оние кои подоцна почнуваат да пијат на рана возраст се склони кон претерување, стануваат зависни.

Потенцијал за развој на зависност

Според Светската здравствена организација, канабис консумираат околу 147 милиони луѓе или 2,5 отсто од светската популација.

„Потрошувачката на алкохол е одговорна за три милиони смртни случаи секоја година на глобално ниво. Таа е одговорна и за лошата здравствена состојба на милиони луѓе“, соопшти Светската здравствена организација. „Генерално, злоупотребата на алкохол е одговорна за 5,1 отсто од глобалниот товар на болести.

Додека потрошувачката на алкохол и тутун се намалува кај младите во многу земји, пушењето канабис станува сè попопуларно, покажуваат истражувањата.

Здравствените експерти проценуваат дека потенцијалот за развој на зависност е ист за двете супстанци.

Сепак, за разлика од канабисот, одвикнувањето од алкохол носи особено тешки физички симптоми.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Здравје

Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Read more

Потврдено: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Read more

Кои се последиците од долготрајниот стрес врз телото?

Read more

5 рани предупредувачки знаци за смртоносен инфаркт

Read more
 

Магазин

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Читај повеќе
  • filter

Хајди Клум – божица на црвениот килим

Читај повеќе

Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

Читај повеќе

Дали треба да позајмувајте пари на роднини и пријатели?

Читај повеќе

Зошто одлучив да немам деца?

Читај повеќе

Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Читај повеќе

Спанковците се поинтелигентни и посреќни од ранобудниците

Читај повеќе

Здравите деца мора да внесуваат глутен во исхраната

Читај повеќе

Потврдено: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Читај повеќе