Македонија

Марш за европска Македонија во Скопје

16. септември 2018 - 14:11 | МИА

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Во Скопје попладнево се одржува Марш за европска Македонија, кој го организира Коалицијата Заедно за европска Македонија, а кој треба да финишира со голем собир на кој ќе се обратат премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери.

Почетокот на маршот е од пред зградата на Црвениот крст во Скопје, а треба да заврши пред зградата на Делегацијата на ЕУ. 

Пред седиштето на Делегацијата на ЕУ каде во 14 часот е предвиден голем граѓански собир на кој ќе се обратат премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, актерката и синдикален претставник Сања Арсовска и новинарот Томислав Кежаровски.

Коментирај