Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Мартина Навратилова соопшти дека го победила ракот на грлото и на дојката.

66-годишната поранешна тенисерка минатата година објави дека се соочува со тешка дијагноза, но најави и дека ќе се бори онолку колку што е потребно за да ја победи подмолната болест. На крајот успеа.

„Колку што знам, веќе немам рак“, рече Навратилова во интервју со Пирс Морган на TalkTV. Легендарната тенисерка изјави дека ѝ останале уште две недели превентивно зрачење, но дека во основа приказната е завршена и дека сега го чека само конечниот процес на заздравување.

Дијагнозата ја исплаши

Пред дијагнозата Навратилова планирала да посвои дете со сопругата Јулија Лемигова, но после тоа решила да не брза бидејќи не е сигурна колку долго ќе биде жива, а особено колку долго ќе може да се грижи за детето.

„Бев во паника три дена. Мислев дека нема да го видам следниот Божиќ. Размислував само за тоа што сакам да правам до крајот на мојот живот. Можеби ова звучи глупаво, но размислував каков бесен автомобил сакам да возам ако имам уште една година живот“, рече Навратилова.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Тенис

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Ивановски загуби во Србија од нискорангираниот Халијак

Read more

Руне го исфрустрира и го исфрли нервозниот Ѓоковиќ

Read more

Ѓоковиќ: Никогаш не сум бил пријател со Федерер и Надал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе