Maserati ѝ вели „не“ на електричната иднина

Италијанскиот автомобилски производител Maserati нема намера слепо да ги следи трендовите на целосна електрификација на продажната понуда. Иако оваа компанија има намера да воведе делумна електрификација на своите модели во иднина, сепак не сака да се откаже од моторите со внатрешно согорување.

Додека некои производители на луксузни автомобили, како Porsche и Rolls Royce, веќе на големо работат на нови електрични модели, Maserati останува посветен на конвенционалните бензински мотори.

„Ние сме таков автомобилски бренд на кој му се неопходни моторите со внатрешно согорување, бидејќи нашите модели мораат во себе да ја носат таа сирова емоција“, изјави за MotorTrend шефот на Maserati во САД, Ал Гарднер.

Италијанската компанија во моментот е во криза, поради тоа што продажбата на автомобили од овој бренд е значително намалена во последниот период, и покрај тоа што првпат во нејзината историја таа произведе SUV модел, наречен Levante.

Maserati ќе претстави нови модели на пазарот, кои ќе имаат хибриден погонски систем. Меѓу нив се еден целосно нов спортски автомобил што ќе дебитира на Саемот за автомобили во Женева во 2021 година, а една година подоцна на истиот Саем ќе се појави и новиот SUV, кој ќе биде нешто помал од актуелниот Levante.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Авто новости

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе