Машки ерогени зони кои не треба да ги игнорирате

Некои делови од телото се очигледни ерогени зони, но ако малку повеќе се потрудите во истражување на машкото тело, ќе откриете точки чија стимулација може да му го даде најинтензивниот оргазам на вашиот партнер.

„Оргазмот е опуштање  на сексуалната напнатост, а напнатоста се создава при постепено засилување на возбудата и различни допири и притискање точки кои будат страст. Лижењето и грицкањето на вистинските места може да ве збудали, во позитивна смисла“, вели Клер Кавано, коосновач на сексшоп брендот Babeland и една од авторките на „Moregasm: Babeland’s Guide to Mind-Blowing Sex“.

Брадавици

Некои мажи уживаат во стимулирање на брадавиците, некои не. Ако вашиот партнер сака вакви допири, може да му приредите добри стимулации.

Како што советува Кавано, лижете ги и цицајте ги неговите брадавици, со зголемување и намалување на притисокот. Може да ги вовлекувате и да ги вртите, ако тоа му се допаѓа. Може да си играте и со коцки лед, првин ставете коцка лед во устата, а потоа со устата цицајте ја брадавицата на партнерот, ефектот е неверојатен.

Палец

Многу мажи се фокусирани на пенисот и не знаат колку уживање може да им даде стимулацијата на другите делови на телото. Можете да му откриете нов свет и нови можности, бидејќи уживање дава и надразнување на палецот.

Палецот е всушност ерогена зона кај многу мажи. Цицањето на палецот може да му асоцира на цицање нешто друго и ќе му помогне да ги поврзе умот и телото во текот на водењето љубов. Почнете со предигра, гледајќи го во очи додека го бакнувате по рацете, а потоа почнете да го цицате неговиот палец како најава на тоа што доаѓа, советува Марк Мајклс, автор на книгата „Partners in Passion: A Guide to Great Sex, Emotional Intimacy and Long-Term Love“.

Стапала

Мажите имаат поголема концентрација на нервни завршетоци во стапалата за разлика од жените. Чувствителната акупресурна точка е сместена малку доле под средниот прст, точно во средината на стапалото. Со притисок на таа точка може да ја засилите циркулацијата низ телото, а тоа ќе го загрее и возбуди вашиот партнер, вели Мајклс во книгата.

Предиграта може да почне со масажа на стапалата. Ставете го неговото стапало на перница во вашето крило, фокусирајте се на неговата ерогена зона, додека нежно со палецот ја триете кожата на стапалото пред да преминете на другиот дел од неговото тело.

Ф-точка

Френулум е ресичката од долната страна на пенисот, веднаш под главата, споена со кожата. Во неа се собрани голем број нервни завршетоци, па според чувствителноста некои го споредуваат со клиторисот.

Додека со прстите го држите пенисот, со палецот лесно притиснете ја или милувајте ја Ф-точката. Полека градете возбуда стимулирајќи ја помалку чувствителното тело на пенисот, па Ф-точката, па повторно телото на пенисот, па Ф-точката...

При орален секс со јазикот нежно поминете преку тоа подрачје, советува Кавано.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Љубов и секс

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Read more

Хороскопски двојки кои совршено си одговараат, а сепак раскинуваат

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Пет најчести причини за раскинување и развод

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Новата играчка на Роман Абрамович: Јахта вредна половина милијарда евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вкусен лава колач со карамела

Читај повеќе

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Читај повеќе
  • play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Читај повеќе

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Читај повеќе

Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Читај повеќе

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Читај повеќе