Масимилијано Алегри го напушта Јувентус по крајот на сезоната

Италијанскиот шампион денеска и официјално потврди дека досегашниот тренер Масимилијано Алегри ќе го напушти клубот по крајот на актуелната сезона.

Откако го презема кормилото во 2014 година, 51-годишниот Алегри го предводеше Јувентус до пет последователни титули во домашното првенство, а во меѓувреме четирипати го освои Купот на Италија.

Иако се забележа напредок во европските натпреварувања откако Конте го напушти Јувентус, сепак целта – освојување на Лигата на шампионите – и понатаму остана неостварена. Алегри успеа двапати да го однесе Јувентус до самата завршица, за двапати да загуби од шпански клубови, прво Барселона, а потоа и Реал Мадрид.

Трансферот на Кристијано Роналдо летово донесе дополнителен притисок за тимот од Торино да ја освои Лигата на шампионите, па сега раководството на „Старата дама“ ќе се обиде да донесе тренер кој ќе го подготви тимот за успех во најелитното натпреварување на стариот континент.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Фудбал

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Read more

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Read more

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Read more

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе