Масимилијано Алегри го напушта Јувентус по крајот на сезоната

Италијанскиот шампион денеска и официјално потврди дека досегашниот тренер Масимилијано Алегри ќе го напушти клубот по крајот на актуелната сезона.

Откако го презема кормилото во 2014 година, 51-годишниот Алегри го предводеше Јувентус до пет последователни титули во домашното првенство, а во меѓувреме четирипати го освои Купот на Италија.

Иако се забележа напредок во европските натпреварувања откако Конте го напушти Јувентус, сепак целта – освојување на Лигата на шампионите – и понатаму остана неостварена. Алегри успеа двапати да го однесе Јувентус до самата завршица, за двапати да загуби од шпански клубови, прво Барселона, а потоа и Реал Мадрид.

Трансферот на Кристијано Роналдо летово донесе дополнителен притисок за тимот од Торино да ја освои Лигата на шампионите, па сега раководството на „Старата дама“ ќе се обиде да донесе тренер кој ќе го подготви тимот за успех во најелитното натпреварување на стариот континент.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе