Масимилијано Алегри го напушта Јувентус по крајот на сезоната

Италијанскиот шампион денеска и официјално потврди дека досегашниот тренер Масимилијано Алегри ќе го напушти клубот по крајот на актуелната сезона.

Откако го презема кормилото во 2014 година, 51-годишниот Алегри го предводеше Јувентус до пет последователни титули во домашното првенство, а во меѓувреме четирипати го освои Купот на Италија.

Иако се забележа напредок во европските натпреварувања откако Конте го напушти Јувентус, сепак целта – освојување на Лигата на шампионите – и понатаму остана неостварена. Алегри успеа двапати да го однесе Јувентус до самата завршица, за двапати да загуби од шпански клубови, прво Барселона, а потоа и Реал Мадрид.

Трансферот на Кристијано Роналдо летово донесе дополнителен притисок за тимот од Торино да ја освои Лигата на шампионите, па сега раководството на „Старата дама“ ќе се обиде да донесе тренер кој ќе го подготви тимот за успех во најелитното натпреварување на стариот континент.

реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе