Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

По руските напади на украинската електрична мрежа и зголемената побарувачка за сателитските уреди на SpaceX, забележано е големо зголемување на цените на Starlink услугите во Украина.

За поскапувањето, претплатниците во Украина биле известени преку мејл. Сепак, цената е пониска од првичната која изнесуваше 100 долари, а беше намалена во август поради „условите на локалниот пазар“.

Само за споредба, терминал во САД чини 599 долари, а месечна претплата 110 долари.

Цената на Starlink терминалот во Украина е зголемена од 385 долари на околу 700 долари, додека месечната претплата од 29 декември ќе изнесува 75 долари, наместо 60 долари како досега.

Поскапувањето е за индивидуалните корисници така што не е јасно дали тоа ќе се однесува и на украинската влада која доби Starlink терминали од различни донатори како SpaceX и НАТО.

Цените на Starlink интернетот се зголемени и во соседна Полска, а останаа непроменети во поголем дел од Европа.

Сателитскиот интернет ѝ овозможи на Украина да задржи пристап до интернет и покрај руската инвазија што почна на 24 февруари.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Интернет

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Read more

Netflix откри како ќе спречува споделување кориснички лозинки

Read more

Инженерите во Twitter можат да твитаат од кој било профил

Read more

Chrome нуди решение ако сакате да скриете што сте пребарувале на интернет

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе