Маск им ги врати Twitter профилите на новинарите

Новиот сопственик на Twitter, Илон Маск, им ги врати профилите на новинарите кои беа блокирани откако ги прекршија правилата за забрана за објавување лични податоци.

Одлуката на милијардерот предизвика бран незадоволство и тој ја смени само по еден ден откако ја објави.

Маск направи анкета на Twitter. Вкупно гласале 3.69 милиони луѓе, од кои речиси 59 отсто се изјасниле за враќање на блокираните профили.

„Луѓето го кажаа своето мислење. Профилите ќе бидат вратени“, твитна Mаск.

Вчера Европската Унија му се закани со санкции на Twitter. ОН, од своја страна, го дефинираа блокирањето на профилите како „опасен преседан“.

Одлуката се однесуваше на десетици американски новинари, меѓу кои и водечките медиуми како CNN и весниците The New York Times и Washington Post.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе