Маск ја смени песната: Twitter не е пред банкрот

По мрачните предвидувања и драстични мерки, се чини дека компанијата Twitter успеа да застане на нозе.

Откако во три часот наутро им напиша мејл на вработените дека платформата е загрозена од мрачно сценарио, новиот сопственик на Twitter, Илон Маск, сега тврди дека компанијата повеќе не е „на брзата лента на пат кон банкрот“.

Ова е веројатно првата позитивна вест за состојбата на компанијата по преземањето на Маск, која повеќе личеше на теленовела и за малку ќе завршеше со драма во судницата. По отпуштањето на повеќето вработени на извршни позиции, новиот сопственик, откако дознал за потенцијалниот банкрот, им доделил отпуштања на половина од работната сила.

Говорејќи на All-In подкастот, Маск појасни дека не се плаши дека Twitter ќе банкротира. „Тоа беше вистински тобоган“, објасни Маск. „Имаше подеми и падови - благо кажано - но сè на сè, се чини дека сè оди во вистинската насока“.

URL

По подкастот, Маск твитна дека Twitter сè уште не е целосно безбеден и дека има уште многу работа за да се стабилизираат финансиите.

По неодамнешното гласање на корисниците, Маск вети дека ќе се повлече од функцијата извршен директор на компанијата. „Ќе се повлечам од функцијата извршен директор веднаш штом најдам некој доволно луд за да ја преземе оваа функција.“

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Бизнис

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе