Маск конечно го претстави електричниот пикап Tesla Cybertruck

На настан во Лос Анџелес, Елон Маск го претстави првиот целосно електричен пикап наречен Cybertruck. Цената на основниот модел е 39.900 долари.

Станува збор за шестиот автомобил на Tesla откако компанијата е основана во 2003 година, а воедно е и најголемиот експеримент. На пазарот ќе му биде ривал на Ford F серијата, која е најпродаван пикап во САД, подолго од 40 години.

Маск претходно изјави дека има намера да ја постави цената на основниот модел под 50.000 долари, а додаде и дека побарувачката за пикапот би можела да биде помала во однос на Model S и Model X.

На настанот одржан вчера Маск го претстави главниот дизајнер Франц фон Холцхаузен кој демонстрираше што може пикапот да издржи. Тој ги скрши прозорците, но куршумот не мина низ нив. Маск претходно тврдеше дека стаклата се отпорни на куршуми со калибар од 9 милиметри.

Основниот Cybertruck го придвижува еден електричен мотор, а од Tesla ветуваат досег од 402 километри. Верзијата со два мотора и погон на сите четири тркала ќе чини 49.900 долари со досег од 483 километри. Третата верзија има три мотори, погон на сите четири тркала и досег од 804 километри, за неа треба да се издвојат 69.900 долари.

Поевтините верзии ќе се појават на пазарот во 2021 година, а поскапите во 2022 година. Пикапот од 0 до 100 километри на час забрзува за помалку од 7 секунди во случај на послаб модел, а околу 3 секунди се потребни за најсилниот модел.

Маск претстави и целосно електрично ATV теренско возило кое може да се натовари на пикапот. Цената не е откриена.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе