Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Илон Маск му понуди 5.000 долари на еден тинејџер за да престане да го следи неговиот приватен авион на Twitter.

На Twitter профилот Elon Musk's Jet, кој го води 19-годишниот Џек Свини, може да се види движењето на приватниот авион на Илон Маск. Свини на својот профил објави преписка од разговорот со Маск, кој минатата есен му пријде со молба, да престане да го следи неговиот авион.

„Можеш ли да го деактивираш ова? Безбедносен ризик е“, му напиша Маск.

„Да, можам, но ќе ве чини колку и Model 3“, му одговори тинејџерот.

Маск му порача дека не сака да има работа со „лудаци“, но сепак на крајот му понуди 5.000 долари.

„Има ли шанси тоа да се зголеми на 50.000 долари? Би ми било од огромна помош со факултетот и можеби ќе ми овозможи да си купам автомобил, можеби дури и Model 3“, праша Свини.

Маск му одговори дека ќе размисли, но оттогаш се нема огласено.

Свини го следи приватниот авион на Маск со употреба на бот и јавни податоци од Федералната авијациска администрација и редовно ја потенцира локацијата на авионот, соопштувајќи на пример дека слетал во Остин по шестчасовен лет.

Профилот има над 90.000 следбеници и по неколку стотици лајкови од твит. Џек Свини е студент на Универзитетот во Централна Флорида.

URL

 

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе