Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Илон Маск тврди дека новите Tesla фабрики во Германија и во САД губат милијарди долари поради недостиг на батерии и прекин на снабдување од Кина.

Рестрикциите поради COVID-19 во Кина годинава, вклучително и во Шангај каде Маск има огромна Tesla фабрика, се повеќе ја отежнуваат работата на произведувачите. Во последните недели Маск предупреди дека мора да отпушти дел од работниците и тоа би можело да изнесува 3,5 проценти од работната сила на Tesla во светот.

„Фабриките во Берлин и во Остин моментално се џиновски печки за пари и тоа е навистина како џиновско викање, што е звук на запалени пари“, вели Маск. Фабриките моментално губат милијарди долари, расход во тони. Скоро нема никаков резултат“, изјави тој во интервју со сопственици на Tesla возила во Калифорнија.

Маск тврди дека овие големи фабрики имаат проблеми во зголемување на производството поради недостиг на делови кои се произведуваат во Кина. Некои делови за производство на батерии се блокирани во кинеските пристаништа.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Авто новости

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе