Маск почна со вградување чипови во мозок, се бараат доброволци

Технологијата што го поврзува човечкиот мозок и компјутерскиот интерфејс им овозможува на луѓето со невролошки заболувања да комуницираат со своите мисли и да контролираат различни уреди.

Компанијата на Илон Маск, Neuralink, објави дека почнува да прифаќа апликации од луѓе кои сакаат да го вградат експерименталниот компјутерски интерфејс N1 во нивниот мозок.

PRIME (кратенка за Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface/Прецизен роботски имплантиран мозочен интерфејс) привлече интерес поради фактот што првенствено е наменет за лица со квадриплегија (поради оштетување на 'рбетниот мозок), како и за заболени од ALS (амиотрофична латерална склероза).

А за некој да одлучи за експерименталната примена на оваа технологија, ќе треба да има најмалку 22 години, како и доследен и сигурен негувател.

Во 2022 година, Маск ја објави својата намера да го вгради уредот во сопствениот мозок, но сè уште е малку веројатно дека тој самиот би можел да биде меѓу првите што ќе го направи тоа.

Neuralink е основана во 2016 година со цел да развие технологија која го поврзува човечкиот мозок и компјутерскиот интерфејс во систем кој им овозможува на луѓето со невролошки заболувања да комуницираат и да можат да контролираат различни уреди.

Така, на пример, лице кое страда од парализа може потенцијално да го користи својот паметен телефон замислувајќи ги движењата на рацете. Сепак, на долг рок, постојано амбициозниот Маск сугерира дека технологијата би можела дури и да го подобри човечкиот мозок со „супер спознание“.

Neuralink сега сака да ја тестира и процени ефикасноста и безбедноста на користењето PRIME, односно неговиот имплант N1 и хируршкиот робот R1, известува digitaltrends.

Компанијата, исто така, сака да ја оцени почетната функционалност на нејзиниот интерфејс мозок-компјутер (BCI - brain-computer interface) за да им овозможи на луѓето со парализа да контролираат различни уреди преку нивните мисли.

Примарната цел на BCI, велат тие, е „да им даде на луѓето способност да го контролираат курсорот на компјутерот или тастатурата користејќи ги само своите мисли“.

И други компании развиваат слични компјутерски технологии, па така BrainGate успеа да му овозможи на човек кој страда од парализа да комуницира преку своите мисли, претворајќи го својот замислен ракопис во текст.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе