Маск размислува да го исклучи X во Европа

Илон Маск, сопственик на социјалната мрежа Х, размислува да ја исклучи во Европа социјалната мрежа порано позната како Twitter, како одговор на новото регулирање на интернет платформата во регионот, објави Business Insider.

Милијардерот разговарал за отстранување на достапноста на апликацијата во Европа или за блокирање на пристапот до корисниците во Европската Унија, изјави за Insider лице запознаено со информациите на компанијата.

Во август, Европската Унија го усвои Законот за дигитални услуги (DSA), кој, меѓу другото, поставува правила за спречување на ширење на штетна содржина, забрана или ограничување на одредени практики за таргетирање на корисници и споделување на некои внатрешни податоци со регулаторите и поврзаните истражувачи.

Reuters побара коментар од X, но не доби одговор.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Интернет

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Read more

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Read more

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Read more

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе