Маск реши да ја намали цената на вселенските патувања

Сè си има своја цена, па така и патување во вселената. Во време кога технологијата се развива дури да трепнеме, Елон Маск, основачот на Tesla и SpaceX ја намали цената за патување во вселената од 152 на 2 само милиони долари.

Неговите планови за ова драстично намалување на цената го вклучуваат леталото Starship коешто може да собере околу 100 патници, а може да се искористи во повеќе наврати, пишува порталот Space.

Маск рече дека се потребни околу 900.000 долари за гориво и уште 1,1 милион долари за дополнителни трошоци за време на летот. Тој смета дека овој вид на вселенско патување е примамливо и за НАСА.

За да ја исполни неговата замисла тој треба да им вети на патниците дека ќе бидат безбедни за време на патот, но и во базата каде што ќе бидат сместени.

Ова е уште една од низата амбициозни изјави на Маск. Тој има навика да ја известува јавноста за неговите планови коишто понекогаш се остваруваат, понекогаш не. Ни останува да видиме дали ќе го исполни овој план за патување во иднината.

реклама
Нуредини: Од 1 јануари државните институции нема да набавуваат пластика за еднократна употреба

Нуредини: Од 1 јануари државните институции нема да набавуваат пластика за еднократна употреба

Read more

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Read more

Вечерва ќе светне новогодишната елка на плоштад „Македонија“

Read more
Еротски микс

Еротски микс

Read more

Вести

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе