Маск: Роботот Tesla Optimus може да биде учител, придружник и бебиситерка

Извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск, повторно даде храбри изјави за роботот Optimus на Tesla.

Маск рече дека роботите ќе ја зголемат вредноста на Tesla на 25 илјади милијарди и дека илјадници од нив ќе работат во фабриките на оваа компанија до следната година.

Тој исто така рече дека Optimus не само што ќе служи како практичен робот, туку ќе стане придружник, дури и бебиситерка.

Најновиот модел на Tesla роботот Optimus ја носи ознаката Gen 2 и доби неколку подобрувања во споредба со претходната верзија. Тие подобрувања вклучуваат раце со 22 степени на слобода, кои му овозможуваат на роботот да изведува различни вешти дејства. 

Сепак, тврдењата на Маск секогаш треба да се земат со резерва, барем така налага искуството. Меѓу другото, во 2021 година тој тврдеше дека Tesla ќе има целосно самоуправувачки автономни возила на ниво 5 до крајот на годината. на ракетата Falcon 9.

Optimus има некаква функционалност на голем јазичен модел (LLM) како ChatGPT за да може да разговара со сопственикот. Тоа е во согласност со целокупната визија на Маск да ги направи технологиите на „научна фантастика“ попристапни. Сепак, идејата дека Optimus може да стане човечки придружник во блиска иднина изгледа тешко да се спроведе.

Маск зборуваше за Optimus за време на годишното собрание на акционери во Остин, Тексас.

„Тој е ваш придружник, може да биде во вашиот дом, да ги чува вашите деца и да игра улога на учител. Може да врши и фабрички работи. Мислам дека секој во светот ќе сака да го има, буквално сите“, рекол Маск.

Маск е познат по тоа што е отворен и контроверзен на неговата платформа X. Тој во минатото изјави дека верува дека на возрасните без деца треба да им се одземе правото на глас. Тој отворено зборуваше за падот на наталитетот, кој го нарече најголемата опасност со која се соочува цивилизацијата.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Вести

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе