Маск: Се надевам ќе изградиме град на Марс пред Трета светска војна

Елон Маск ги откри плановите за изградба на првиот град на Марс.

Маск на конференцијата „Mars Society“ рече дека проектите за развој на град на Марс се во тек и треба да бидат завршени пред да се случи некоја катастрофа на планетата Земја.

„Нашата цел е да создадеме град на Марс којшто нема да биде зависен од планетата Земја. Нема да изградиме база, туку цел град“, вели Маск, пишува Independent.

Тој изјави дека работи на плановите за град на Марс бидејќи планетата Земја може да биде погодена од некоја комета, може да еруптира некој вулкан или да се случи некој „нуклеарен Армагедон“.

„Сè се сведува на тоа дали ќе успееме да изградиме град на Марс пред да се случи Третата светска војна. Мали се шансите да успееме да изградиме град на Марс доколку избие некаква војна, затоа претходно треба да го направиме тоа“, потенцира Маск.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Вести

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Read more

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Read more

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Read more

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе