Маск: Tesla испорачува бесплатни респиратори на болниците ширум светот

Американската компанија за производство на електрични возила и чиста енергија Tesla соопшти дека бесплатно ќе испорачува респиратори и друга потребна опрема за болниците ширум светот во екот на пандемијата на коронавирусот.

„Имаме дополнителни респиратори одобрени од ФДА. Им ги испорачуваме на болниците ширум светот во регионите на испорака на Tesla. Трошоците за уредите и испораката се бесплатни, напиша на Twitter Елон Маск, извршниот директор на компанијата.

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) е регулаторното тело и федерална агенција на америнскиот Оддел за здравство и човекови услуги.

„Единственото барање е респираторите веднаш да почнат да се користат за пациентите на кои им се потребни, а не да се чуваат во магацини“, напиша Маск.

Извршниот директор на компанијата ги повика заинтересираните да стапат во контакт со него или компанијата.

Маск минатата недела изјави дека од Кина купиле повеќе од 1.200 респиратори и дека ги испорачале во САД.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, минатата недела потврди дека Маск на својата сојузна држава ѝ подарил 1.000 респиратори. 

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Read more

Чилеанка на 111 години го победи COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Читај повеќе

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Читај повеќе
  • filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Читај повеќе

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Читај повеќе