Маск: Време е Amazon да се разбие

Основачот на Tesla, Илон Маск, изјави дека компанијата Amazon треба да биде „растурена“, откако писателот Алекс Беренсон соопшти дека оваа најголема светска платформа за продажба на мало не му дозволила да ја објави својата нова книга за коронавирусот.

„Ова е лудо“, напиша Маск на Twitter, тагирајќи го сопственикот на Amazon, Џеф Безос.

„Време е Amazon да се разбие. Монополите се погрешни“, напиша Маск.

Amazon ја коментираше објавата на Маск, но соопшти дека книгата на Беренсон по грешка била блокирана и дека сега е достапна за продажба преку Kindle.

„Одлуката за тоа дали книгата на Беренсон ќе се стави на продажба не е на Маск“, соопшти Amazon.

Судејќи според фото-пораката што Amazon ја испратил до Беренсон, компанијата го известила писателот дека неговата книга не ги исполнува стандардите за продажба.

Ова не е првпат Маск да дава спектакуларни изјави на Twitter. Последниот пример беше на 1 мај, кога напиша дека акциите на Tesla се прескапи.

Американската Комисија за безбедност и размена во 2018 година го тужеше Маск кога на Twitter напиша дека Tesla ќе ја претвори во приватна компанија кога цената на една акција ќе достигне 420 долари и дека веќе ги обезбедил средствата.

Маск и Tesla платија одделни парични казни во висина од 20 милиони долари во рамки на спогодбата со Комисијата.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Вести

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Read more

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Read more

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Read more

Гик

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе