Масовни протести во Тел Авив, се бара оставка од Бенјамин Нетанјаху

На улиците на Тел Авив денеска продолжија протестите против израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и остатокот од владата предводена од него.

Со недели се одржуваат масовни протести, а додека пратениците се вратија во парламентот на израелскиот Кнесет, илјадници луѓе излегоа на улиците.

Покрај оставката на Нетанјаху, се бара и поголемо вклучување во враќањето на заложниците кои моментално ги држи палестинската група Хамас, како и прекин на војната што трае во Појасот Газа од 7 октомври.

Полицијата постави барикади меѓу демонстрантите и Кнесетот, каде што пратениците се вратија по пауза од шест недели.

Денешниот собир започна во Ерусалим, од каде конвој автомобили се упати кон Тел Авив.

Remote video URL
Тагови
реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Свет

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Read more

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе