Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Масовниот убиец и осуден терорист Андерс Брејвик испратил писма до преживеаните од неговите напади, како и до нивните семејства, јавуваат норвешките медиуми.

Писмата содржат извадоци од неговиот манифест што тој го напишал пред да убие 77 луѓе во планираниот напад на 22 јули 2011 година.

Писмото испратено до организацијата Support Group, која ги поддржува преживеаните и семејствата на жртвите од нападот, се состои од осум страници „бела пропаганда“. Слични пораки беа испратени и до младинскиот огранок на Норвешката работничка партија, чии членови беа цел на нападот, како и до парламентарци.

Норвешкиот политичар Торбјорн Вереиде е меѓу оние кои го добиле писмото.

„Го добив писмото и ми беше многу непријатно. Апсурдно е некој што ви вперил оружје сега да ви праќа писмо“, рече тој.

Државата веќе одлучи да ги блокира комуникациите на Брејвик поради загриженоста дека тој би можел да контактира со истомисленици. До 2016 година испратил и примил околу 3.000 писма.

Брејвик во 2011 година го изврши најсмртоносниот напад во Норвешка од Втората светска војна. Тој на 22 јули истата година постави бомба во комбе во Осло, при што загинаа осум лица, а неколку стотици беа повредени.

Потоа, на 40 километри северозападно од Осло на малиот остров Утоја, тој се маскирал во полицаец и пукал во членовите на младинскиот огранок на Норвешката работничка партија, при што уби 69 луѓе. Преживеаја околу 500 луѓе.

Брејвик доби максимална казна од 21 година затвор.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе