Матарела: Слободата не значи дека можеме слободно да заразиме други

Италијанскиот претседател Серџо Матарела денеска изјави дека опасноста од COVID-19 не поминала и ги потсети оние кои бараат поголема слобода дека Италија имаше 800 мртви во еден ден пред само четири месеци, пишува весникот Il Fatto Quotidiano.

Матарела зборуваше на традиционалната церемонија „Вентаљо“, кога им се даваат признанија на истакнати новинари кои известуваат од Парламентот.

– Светот на информации исто така беше погоден од пандемијата, но потврди дека е во состојба да биде во служба на граѓаните. Тие ја докажаа нивната способност да бидат спротивни на фабриката за лажни информации. Професионалните и објективните информации беа признаени од граѓаните, рече Матарела.

Тој ја истакна важноста за почитување на мерките за заштита и истакна „дека слободата не значи дека можеме слободно да ги заразиме другите“ и оти како нација Италијанците не можат да заборават што претрпеле за време на пандемијата поради почитувањето на жртвите и ограничувањата што ги издржале сите Италијанци, кои денес ни овозможуваат да гледаме кон иднината и да продолжиме понатаму“.

Тој оцени дека таму каде што не можеле или не сакале да воведат мерки што ги вовела Италија за време на пандемијата на коронавирусот, денес заразата предизвикува драматични последици.

Матарела им се заблагодари на сите земји кои и помогнаа на Италија и истакна дека „никој не е во состојба да се одбрани од заразата“.

– Само обединети и заедно можеме да го надминеме овој предизвик, рече италијанскиот претседател.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Свет

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Read more

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Read more

Вести

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Читај повеќе

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Читај повеќе
  • play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Читај повеќе

Остануваат уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Читај повеќе