Matchbox најави колички засновани на вистински електромобили

Британско-американскиот производител на играчки Matchbox ќе пушти во продажба колекција колички засновани на вистински електрични автомобили. Првиот модел ќе биде мини-реплика на Tesla Roadster, но ќе има и други модели во чијашто понуда ќе има и мали станици за полнење.

Со ова, производителот на играчки сака да ја подигне свеста кај децата за влијанието на автомобилите врз животната средина.

И други компании, на приме Lego, најавија сллични кампањи.

Останатите модели на Matchbox колички кои ќе се најдат на пазарот, се во облик на електромобили и хибриди на Nissan, Toyota и BMW. Тие, како и смалениот Tesla Roadster ќе бидат изработени од 99% рециклирани материјали, како што најавија од компанијата за играчки. Пакувањето на количкатe нема да биде од пластика, туку од хартија и дрвени влакна.

Првата количка ќе се појави на пазарот следната 2022 година.

Компанијата Matchbox е основана во 1953 година и продава над 40 милиони колички годишно, според BBC. Mattel, којашто е нејзина фирма-сопственик, исто така, планира да користи 100% рециклирани, рециклирачки или биолошки засновани пластични материјали во производството на сите свои производи и пакувања, до 2030 година.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Авто новости

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Read more

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Read more

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе

Што ново подготвуваат од Dacia?

Читај повеќе