ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Матиќ: Подготвени сме за Ливерпул

Откако Манчестер Јунајтед со синоќешната победа изби сам на лидерската позиција во Премиер лигата, сега го очекува најголемиот предизвик - дербито со актуелниот шампион Ливерпул.

Со минимални 1:0 благодарение на голот на Пол Погба во 71. минута „Црвените ѓаволи“ синоќа ги грабнаа трите бода да гостувањето кај Барнли и осамнаа на врвот во Премиер лигата со 3 бода пред бранителот Ливерпул.

Токму клубот од „Енфилд“ е следниот предизвик за тимот на Оле Гунар Солскјер кој никој не го ни вклучуваше во потесниот круг на кандидати за титулата.

„Ова е најголемото дерби во Англија и одиме таму за да се натпреваруваме и да видиме каде сме во однос на еден од најдобрите тимови во лигата. Мислам дека сме подготвени“, вели Немања Матиќ во изјава за клупската телевизија MUTV.

„Одигравме 17 натпревари и сме први на табелата. Тоа покажува нешто. Не игравме пет или шест натпревари па некој да рече дека веројатно сме имале среќа. Но, по 17 натпревари, дефинитивно не е среќа, туку се работи за квалитет“, убеден е Србинот.

„Сепак, не смееме да се опуштиме, мора да останеме сконцентрирани до крај, да одиме од натпревар во натпревар. Во фудбалот секогаш наредниот натпревар е важен; наредниот е најголемо финале, па ќе видиме“, заврши Матиќ кој синоќа одигра 90 минути.

Големото дерби Ливерпул - Мначестер Јунајтед се игра в недела од 17:30 часот.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе