Матиќ спас за српскиот фудбал гледа во Видиќ

Немања Матиќ се повлече од репрезентацијата откако Србија не успеа да се пласира на Европското првенство, а причините ги наведе во лошото раководење на Фудбалскиот сојуз.

Играчот на Манчестер Јунајтед, кој по мајка е Македонец од тетовското село Волковија, преку објава на Twitter извести дека напишал соопштение за проблемите во српскиот фудбал кое го испратил во медиумите.

URL

„Почитувани љубители на фудбалот во Србија“, почнува Матиќ. „Останав должен да објаснам за причините поради кои се повлеков од репрезентацијата на Србија. Пред почетокот на квалификациите за ЕУРО на луѓето во ФСС им посредочив за неколку работи кои би можеле да нѐ чинат пласман. Им рекв дека доколку тие работи не се променат ќе налетаме на некоја мала, но озбилна репрезентација и ќе ни ја наполни мрежата (ни се случи 5:0 од Украина). Исто така, им реков дека нема да се пласираме ни преку Лигата на нации (таму ни се случи Шкотска)“, пишува Матиќ.

Потоа Немања пишува за тоа како Хрватска за претседател го има Давор Шукер, а Црна Гора го има Дејан Савичевиќ, двајца великани на фудбалката игра. Смета дека таков човек ѝ е потребен и на Србија каде на чело е бизнисменот Славиша Кокеза.

„Решението за спас на нашиот фудбал е едноставно: Немања Видиќ. Сметам дека со својата работа, почитта, фудбалското знаење, професионализмот и посветеноста на фудбалот е способен нашиот фудбал да го однесе во фудбалскиот врв, каде и сам беше како играч“.

Инаку, братот на Немања, Урош Матиќ, пред неколку години сакаше да настапува за репрезентацијата на Македонија за која има право бидејќи дедо му е роден во Тетовско. За жал, поради административни проблеми до ден денес не заигра.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе