Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Mazda во Мексико ја претстави најмоќната верзија на својот компактен модел.

Јапонската автомобилска компанија треба да го претстави овој модел на 8 јули,  но сепак се одлучија неколку дена порано да ја одржат првата презентација за овој автомобил и тоа во Мексико.

Новата моќна Mazda 3 под хаубата има 2,5-литарски Skyactiv-G Turbo мотор со 250 коњски сили и 420 Nm максимален вртежен момент. Силата на автомобилот се пренесува на сите 4 тркала.

Цената на овој модел во Мексико изнесува 22.000 долари, но сепак главниот пазар на кој ќе биде таргетирана новата Mazda 3 е пазарот во САД.

Засега нема информации дали овој модел ќе се продава и во Европа.

Remote video URL
Тагови
реклама

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Read more

Авто новости

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Read more

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Read more

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави новиот Golf TGI со 130 КС

Читај повеќе
  • filter

Новиот Volkswagen ID.3 ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

Читај повеќе