Mazda најави нов шестцилиндарски дизел мотор

По неодамнешното претставување на целосно новата Mazda CX-60 PHEV, компанијата соопшти дека ќе биде достапен и нов моќен, чист и ефикасен мотор e-Skyactiv D.

Ова е уште една демонстрација на „пристапот со повеќе решенија“ на Mazda, во овој случај задоволувајќи ги потребите на купувачите кои сакаат ефикасен автомобил на долги растојанија со можност за влечење на голема приколка.

Стратегијата со повеќе решенија на Mazda нуди различни производи и технологии - вклучувајќи многу поефикасни мотори со внатрешно согорување и широк опсег на електрифицирани погонски единици, сите со најниски можни емисии - кои најдобро одговараат на локалниот пазар и на барањата на општеството за одржливост.

Сè на сè, Mazda во следните три години воведува пет нови електрифицирани производи изградени на платформа со повеќе решенија. По 2025 година, компанијата ќе ја претстави својата целосно нова Skyactiv EV Adaptive Architecture – уникатна технологија која ќе ѝ овозможи на Mazda ефикасно да произведува електрични автомобили од сите големини користејќи една заедничка платформа.

Целосно новиот дизел погон е првиот реден шестцилиндарски дизел мотор на Mazda, 3,3-литарскиот e-Skyactiv D. Високо иновативната напредна технологија за согорување го прави новиот e-Skyactiv D еден од најчистите дизел мотори во светот, а Mazda е убедени дека ќе ги надмине сите претстојни регулативи за емисии кога ќе стапат на сила.

Развиен користејќи концепт за „правилна димензија“ (right sizing) што ја оптимизира јачината на звукот за подобрена ефикасност и моќност, целосно новиот надолжен Common Rail шестцилиндарски мотор од 3.283 cc со директно вбризгување e-Skyactiv D ќе се нуди со избор од две излезни моќности – 200 КС. /147 kW со погон на задните тркала и 254 ks/187 kW со i-Activ AWD на Mazda (погон на сите тркала).

Со новиот 48-волтен M Hybrid Boost систем на Mazda, целосно новиот дизел мотор комбинира висока моќност со одлична економичност. Новата, високо иновативна, напредна технологија за согорување - DCPCI (Distribution-Controlled Partially Premixed Compression Ignition) - дополнително ја подобрува ефикасноста на моторот и ги намалува емисиите на гас и потрошувачката на гориво, постигнувајќи термички перформанси од повеќе од 40%.

Овие две технологии значително придонесуваат за извонредниот опсег на CX-60, силно чувство на возење и ниска потрошувачка на гориво и ниски емисии.

e-Skyactiv D со 254 КС/187 kW обезбедува импресивни перформанси; забрзува од 0-100 km/h за само 7,4 секунди и достигнува максимална брзина од 219 km/h со WLTP просечна потрошувачка на гориво од само 5,3 l/100 km и емисија на CO2 од само 137 g/km, додека варијантата од 200 HP/147 kW обезбедува просечна потрошувачка на гориво WLTP од само 4,9 l/100 km и емисија на CO2 од само 127 g/km.

Моторот произведува помалку вибрации поради неговата карактеристична „совршена рамнотежа“, за непречено и тивко возење, а истовремено дава чист, привлечен звук на моторот. Високиот вртежен момент на моторот му дава на CX-60 висок капацитет за влечење на приколка од 2.500 килограми, а како резултат на неговата едноставна структура, тежината на моторот е слична на онаа на 2,2-литарскиот четирицилиндарски дизел мотор Mazda Skyactiv D, минимизирајќи ја разлика во ракувањето.

3.0-литарскиот бензинец e-Skyactiv од 3,0 литри ќе им се придружи на e-Skyactiv D и e-Skyactiv PHEV за подоцна да ја комплетира линијата на погонски единици на Mazda CX-60, нудејќи им на клиентите широк избор на технолошки напредни, високоефикасни мотори за одговараат на извонредната изработка и вградената технологија понудени од палетата модели CX-60.

Со воведувањето на CX-60, Mazda прави уште еден важен чекор во намалувањето на емисиите на гас во својата флота на патот кон целосна неутралност на јаглеродот во 2050 година.

Во 2023 година компанијата ќе претстави нов модел, Mazda CX-80, кој е поголем од Mazda CX-60 и има три реда седишта.

Достапен на повеќето европски пазари, целосно новиот дизел Mazda CX-60 ќе започне да се продава во јануари 2023 година.

Mazda најави нов шестцилиндарски дизел мотор

По неодамнешното претставување на целосно новата Mazda CX-60 PHEV, компанијата соопшти дека ќе биде достапен и нов моќен, чист и ефикасен мотор e-Skyactiv D.

Ова е уште една демонстрација на „пристапот со повеќе решенија“ на Mazda, во овој случај задоволувајќи ги потребите на купувачите кои сакаат ефикасен автомобил на долги растојанија со можност за влечење на голема приколка.

Стратегијата со повеќе решенија на Mazda нуди различни производи и технологии - вклучувајќи многу поефикасни мотори со внатрешно согорување и широк опсег на електрифицирани погонски единици, сите со најниски можни емисии - кои најдобро одговараат на локалниот пазар и на барањата на општеството за одржливост.

Сè на сè, Mazda во следните три години воведува пет нови електрифицирани производи изградени на платформа со повеќе решенија. По 2025 година, компанијата ќе ја претстави својата целосно нова Skyactiv EV Adaptive Architecture – уникатна технологија која ќе ѝ овозможи на Mazda ефикасно да произведува електрични автомобили од сите големини користејќи една заедничка платформа.

Целосно новиот дизел погон е првиот реден шестцилиндарски дизел мотор на Mazda, 3,3-литарскиот e-Skyactiv D. Високо иновативната напредна технологија за согорување го прави новиот e-Skyactiv D еден од најчистите дизел мотори во светот, а Mazda е убедени дека ќе ги надмине сите претстојни регулативи за емисии кога ќе стапат на сила.

Развиен користејќи концепт за „правилна димензија“ (right sizing) што ја оптимизира јачината на звукот за подобрена ефикасност и моќност, целосно новиот надолжен Common Rail шестцилиндарски мотор од 3.283 cc со директно вбризгување e-Skyactiv D ќе се нуди со избор од две излезни моќности – 200 КС. /147 kW со погон на задните тркала и 254 ks/187 kW со i-Activ AWD на Mazda (погон на сите тркала).

Со новиот 48-волтен M Hybrid Boost систем на Mazda, целосно новиот дизел мотор комбинира висока моќност со одлична економичност. Новата, високо иновативна, напредна технологија за согорување - DCPCI (Distribution-Controlled Partially Premixed Compression Ignition) - дополнително ја подобрува ефикасноста на моторот и ги намалува емисиите на гас и потрошувачката на гориво, постигнувајќи термички перформанси од повеќе од 40%.

Овие две технологии значително придонесуваат за извонредниот опсег на CX-60, силно чувство на возење и ниска потрошувачка на гориво и ниски емисии.

e-Skyactiv D со 254 КС/187 kW обезбедува импресивни перформанси; забрзува од 0-100 km/h за само 7,4 секунди и достигнува максимална брзина од 219 km/h со WLTP просечна потрошувачка на гориво од само 5,3 l/100 km и емисија на CO2 од само 137 g/km, додека варијантата од 200 HP/147 kW обезбедува просечна потрошувачка на гориво WLTP од само 4,9 l/100 km и емисија на CO2 од само 127 g/km.

Моторот произведува помалку вибрации поради неговата карактеристична „совршена рамнотежа“, за непречено и тивко возење, а истовремено дава чист, привлечен звук на моторот. Високиот вртежен момент на моторот му дава на CX-60 висок капацитет за влечење на приколка од 2.500 килограми, а како резултат на неговата едноставна структура, тежината на моторот е слична на онаа на 2,2-литарскиот четирицилиндарски дизел мотор Mazda Skyactiv D, минимизирајќи ја разлика во ракувањето.

3.0-литарскиот бензинец e-Skyactiv од 3,0 литри ќе им се придружи на e-Skyactiv D и e-Skyactiv PHEV за подоцна да ја комплетира линијата на погонски единици на Mazda CX-60, нудејќи им на клиентите широк избор на технолошки напредни, високоефикасни мотори за одговараат на извонредната изработка и вградената технологија понудени од палетата модели CX-60.

Со воведувањето на CX-60, Mazda прави уште еден важен чекор во намалувањето на емисиите на гас во својата флота на патот кон целосна неутралност на јаглеродот во 2050 година.

Во 2023 година компанијата ќе претстави нов модел, Mazda CX-80, кој е поголем од Mazda CX-60 и има три реда седишта.

Достапен на повеќето европски пазари, целосно новиот дизел Mazda CX-60 ќе започне да се продава во јануари 2023 година.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе