Mazda повлекува речиси 12.000 возила во Европа

За жал, ова мора да го изведе овластен сервисен центар.

Mazda повлекува 11.774 единици од новиот електричен МХ-30 во Европа од две причини: првата е што стоп светлата можат да се активираат при возење во „рикверц“, и покрај фактот што возачот не го допира педалот за сопирачката , додека вториот проблем се однесува на системот Motor Hill Assist (MHA) во одредени ситуации.

„Ако возило се движи од лизгава површина како мраз до површина со силно триење и возачот ќе го притисне педалот на сопирачката, можно е да започне да се движи откако ќе ја ослободи сопирачката“, велат од Mazda.

URL

Имено, системот MHA може погрешно да го протолкува овој случај како запирање на нагорнина, поради што се генерира вртежен момент. Штом педалата на сопирачката е повторно притисната, вртежниот момент повторно паѓа.

Според извештаите од Германија, решението за овие два проблеми трае околу дваесет минути, колку што е потребно за ажурирање на софтверот. За жал, ова мора да го изведе овластен сервисен центар.

Тагови
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Авто новости

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Read more

Ова е првиот автомобил со систем на автономно возење на Ниво 3

Read more

Како можете да ја одговорите анкетата за оценување на работата на сообраќајна полиција?

Read more

Пандемијата ја намали продажбата на нови возила во земјава за 33 проценти

Read more
 

Автомобили

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е првиот автомобил со систем на автономно возење на Ниво 3

Читај повеќе

Како можете да ја одговорите анкетата за оценување на работата на сообраќајна полиција?

Читај повеќе

Пандемијата ја намали продажбата на нови возила во земјава за 33 проценти

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот McLaren 765LT кој развива 1.000 КС

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Taycan Cross Turismo

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникатниот McLaren F1 се продава за 15 милиони долари

Читај повеќе

Светска премиера на Cross Turismo: Практичната верзија на Porsche Taycan

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави камперот Zafira Life Crosscamp Lite

Читај повеќе