Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Mazda го започна производството на новиот електричен модел MX-30. Модерен и удобен SUV, новиот MX-30 е наменет за купувачите во Европа коишто сакаат електрични автомобили.

Новиот MX-30 е опремен со e-Skyactiv новата технологија на Mazda за електричен погон.

Погонот е на предните тркала и е комбиниран со електричен мотор од 145 коњски сили и 35,5 kWh литиум-јонски акумулатор.

Батеријата се полни до 80% за околу 40 минути со помош на брзо полнење.

Skyactiv планот е создаден за да им овозможи на возачите тивко и удобно возење. Внатрешноста има кокпит кој е наместен кон возачот, клима која се управува со екран на допир од 7 инчи.

MX-30 ќе биде достапен за нарачки започнувајќи од оваа есен.

Тагови
реклама

1 октомври 331 п.н.е., Александар го победил Дариј кај Гавгамела

Read more
Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Read more
Изгубено - најдено

Изгубено - најдено

Read more
Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Read more

Авто новости

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Read more

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Read more

Audi: Иднината е во ставот

Read more

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Read more

Автомобили

  • filter

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi: Иднината е во ставот

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе