Маж од Мала Речица со возило удрил и повредил 10 пешаци

Еден потешко повреден и уште деветмина полесно повредени е билансот од инцидентот што се случил на локалниот пат во Горно Орашје, каде 61-годишен жител на Мала Речица со возило удрил во десет лица. 

Инцидентот се случил околу 13 часот и 30 минути, а повредените се лица на возраст од 46 до 76 години.

М.Ј. (61) од Мала Речица управувајќи со патничко возило „Фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки, удрил во пешаците А.В. (75) од с.Јажинце, И.З. (76) од с.Непроштено, Џ.А. (58) од с.Доброште, Р.А. (73), А.А. (67), Р.М. (55), А.А. (71), Б.Н. (46) сите од с.Орашје, Ќ.М. (65) од с. Пршовце и С.Џ. (60) од Тетово, информира СВР Тетово.

Во инцидентот со тешки телесни повреди се здобил пешакот А.В. кој бил пренесен во Клиничката болница во Тетово, додека останатите пешаци завршиле со полесни повреди.

Не е позната причината за инцидентот, ниту здравствената состојба на возачот.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

Хроника

Копајќи гроб ископал граната

Read more

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Read more

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Read more

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајка

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе