Маж во Руанда излегол за време на полицискиот час, го изел крокодил

Властите во Руанда во неделата прогласија целосен карантин и воведоа полициски час поради наглото ширење на коронавирусот во земјата.

Службите соопштија дека маж од јужната област Камонји кој го прекршил полицискиот час и наводно тргнал во риболов, бил нападнат и изеден од крокодил, објави BBC.

„Го прекрши полицискиот час, ова е еден од ретките случаи на непочитување на мерките за заштита од коронавирусот“, соопштија општинските власти.

Во Руанда досега има 40 потврдени случаи на Covid-19, најмногу во регионот. Земјата ја запре економската активност, што сериозно се одразува на поголемиот број од жителите кои живеат во сиромаштија.

Во понеделникот полицијата уби двајца мажи во Нјанза по расправија во врска со мерките за самоизолација.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Свет

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Read more

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе