Мажите кои изневеруваат тоа го прават поради една од овие причини

Мажите и жените можат да изневеруваат од различни причини, објаснува брачниот и семеен терапевт Шејн Биркел. Но, се забележува дека тоа е веројатно повеќе поради начинот на кој мажите и жените се социјализирани отколку поради вродените разлики меѓу нив.

Колку повеќе како општество се оддалечуваме од социјализацијата и патријархатот, толку помалку се видливи родовите разлики во изневерувањето.

Сепак, до денес некои истражувања покажаа дека е поверојатно мажите повеќе да изневеруваат од жените, со оглед на тоа што 20 проценти од мажите признале дека изневеруваат во однос на само 13 проценти од жените.

Неколку причини поради кои мажите изневеруваат во врската:

1. Бараат излез

„Понекогаш, кога мажите изневеруваат, тоа е затоа што се обидуваат да се извлечат од врската, а првиот чекор е токму тоа“, вели психотерапевтот Кен Пејџ.

Мажите многу поретко водат тешки разговори со партнерката за личните потреби и врската ако бараат излез, неверството го сметаат за средство за постигнување на целта, се согласува Биркел.

2. Имаат социопатски или нарцисоидни особини

Ако партнерот изневерува, особено сериски, тогаш би можел да има социопатски тенденции или нарцистички особини.

„Тоа се луѓе кои едноставно не се грижат за тоа како се чувствува нивниот партнер и штом нешто сакаат, тоа и го прават и според нив тоа е сосема легитимно“, објаснува Пејџ.

Биркел додава дека таквите типови често изневеруваат кога ќе се укаже можност за неверство, немаат добра способност за разбирање на туѓите емоции, едноставно се нарциси.

3. Неверство од одмазда

Некои луѓе глумат и изневеруваат од бес, љубомора или желба за одмазда, вели Биркел. Дури и ако партнерот не ги изневерил, ако направиле нешто со што го вознемириле партнерот, на крајот ќе изневерат за да ја остварат поентата и да се осветат.

4. Се борат со своето ментално здравје

Пејџ вели дека депресијата и анксиозноста можат да го зголемат импулсивното однесување бидејќи ако се интензивни тоа може да ја влоши потребата за олеснување, а тоа олеснување често може да дојде во облик на исфрлање на сексуалната напнатост надвор од врската.

5. Бараат потврда

Чувството на несигурност и ниска самодоверба може да натераат некого да изневерува, особено ако тоа не го добиваат во врската, велат Пејџ  и Биркел.

„Ако луѓето не се чувствуваат доволно привлечно за својот партнер можат да изневерат барајќи признание надвор од врската“, објаснува Пејџ.

6. Емоционално се незрели

Мажите кои изневеруваат се емоционално незрели, научени да не зборуваат за нивните чувства.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Љубов и секс

Жените родени во овие три знаци се најголеми заводнички

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Read more

Најчестите женски сексуални фантазии

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе