Мажите во зима имаат поголема потреба за секс

Мажите во текот на зимата имаат поголема потреба за секс, покажува анкета спроведена со помош на една апликација за онлајн состаноци. Во зима, кај мажите расте желбата за секс, но и желбата за нежност, романтика и блискост.

Во анкетата учествувале 1.000 мажи, секој петти одговорил дека во зимскиот период времето би го поминал со партнерка и за која не е толку загреан, отколку сам. Зошто е тоа така е побарано одговор од терапевтката за брачни проблеми и проблеми во врската, д-р Рејчел А. Сусман.

„Колку и да се на лето мажите возбудени околу фактот дека се слободни, во тој период обично избегнуваат емотивни врски за да можат да прават што сакаат и кога сакаат. Но, во зима им е неприфатлива емоционалната и сексуалната празнина, па исто како и жените, се чувствуваат осамени“, објаснува докторката.

Сепак, се истакнува прашањето за засилените потреби за секс, со оглед на тоа што повеќето се изјасниле дека сексот во зима им е поважен. Објаснувањето на докторката е едноставно, за разлика од летните месеци кога девојките се лесно облечени и го покажуваат повеќе телото, во зима на мажите им проработува фантазијата. Таа вели дека не е онака како што многумина мислат, дека мажите повеќе ги возбудува голотијата.

„Во зима фантазијата кај мажите е на повисоко ниво бидејќи им е потребна за да откријат што се крие зад сите тие слоеви облека кај жените“, објаснува докторката.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Љубов и секс

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Колку би требало да трае сексуалниот однос?

Read more

Магазин

  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе

Во Канада за една година 25.000 обиди за самоубиство

Читај повеќе

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе