Мажите во зима имаат поголема потреба за секс

Мажите во текот на зимата имаат поголема потреба за секс, покажува анкета спроведена со помош на една апликација за онлајн состаноци. Во зима, кај мажите расте желбата за секс, но и желбата за нежност, романтика и блискост.

Во анкетата учествувале 1.000 мажи, секој петти одговорил дека во зимскиот период времето би го поминал со партнерка и за која не е толку загреан, отколку сам. Зошто е тоа така е побарано одговор од терапевтката за брачни проблеми и проблеми во врската, д-р Рејчел А. Сусман.

„Колку и да се на лето мажите возбудени околу фактот дека се слободни, во тој период обично избегнуваат емотивни врски за да можат да прават што сакаат и кога сакаат. Но, во зима им е неприфатлива емоционалната и сексуалната празнина, па исто како и жените, се чувствуваат осамени“, објаснува докторката.

Сепак, се истакнува прашањето за засилените потреби за секс, со оглед на тоа што повеќето се изјасниле дека сексот во зима им е поважен. Објаснувањето на докторката е едноставно, за разлика од летните месеци кога девојките се лесно облечени и го покажуваат повеќе телото, во зима на мажите им проработува фантазијата. Таа вели дека не е онака како што многумина мислат, дека мажите повеќе ги возбудува голотијата.

„Во зима фантазијата кај мажите е на повисоко ниво бидејќи им е потребна за да откријат што се крие зад сите тие слоеви облека кај жените“, објаснува докторката.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Љубов и секс

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Read more

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Read more

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Read more

Најчестите лаги кои мажите ги кажуваат на првиот состанок

Read more

Магазин

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе