Фудбал

Мбапе казнет со 180.000 евра бидејќи задоцнил на тимски состанок

16. март 2019 - 15:29 | МИА

Раководството на францускиот гигант ПСЖ покажа дека казната за непочитување на правилата на клубот е иста за сите, без разлика за кој играч станува збор.

Токму тоа ќе го почувствува една од најголемите ѕвезди на клубот – Килијан Мбапе, кој беше казнет од шефовите на „Парк де Пренс“.

Францускиот репрезентативец ќе мора да плати 180.000 евра за прекршување на клупските правила. Голгетерот задоцнил за состанок на тимот пред натпреварот меѓу ПСЖ и Марсеј на крајот на октомври минатата година.

Мбапе ја прифатил казната и потпишал документ според кој парите ќе бидат директно испратени во фондацијата на ПСЖ.

Коментирај