УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Мбапе: Моето ЕУРО е промашување

Килјан Мбапе е разочаран и самокритичен по елиминацијата на Франција во полуфиналето на ЕП.

Во мечот меѓу најголемите фаворити Шпанија ги победи (2:1), а капитенот на Франција не беше на своето највисоко ниво за време на ЕП.

Една асистенција за гол и еден автогол и еден гол од пенал се малку за еден од најдобрите играчи во светот.

Факт е дека за ова има оправдување поради скршениот нос, поради што до полуфиналето играше со маска, но Мбапе тоа не го потенцира како олеснителна околност.

„Во фудбалот или си добар или не си. Јас не бев добар. Моето ЕУРО е промашување. Сакав да станам европски шампион, но сега одам рано на одмор. Одам да се одморам, тоа ми треба за да се подготвам да започнам нов живот, ме чека многу“, изјави Мбапе, осврнувајќи се на фактот дека следната недела ќе биде претставен како играч на Реал.

Новинарите го прашаа и дали нешто треба да се смени во репрезентацијата. Вака тој одговори: „Јас не сум тренер, тоа е прашање за него. Не можам да дојдам овде и да кажам што треба да се промени. Само треба да бидам најдобрата верзија од себе за моите соиграчи. Тоа е прашање до тренерот“.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе