Мбапе: Не можам да го преболам поразот од Аргентина

Французинот и натаму е тажен поради загубеното финале на Мундијалот во Катар.

Килјан Мбапе синоќа го спаси ПСЖ од реми со Стразбур кога длабоко во судиското надополнување реализираше пенал за победа од 2:1. По натпреварот уште еднаш повтори колку тешко му паднал поразот од Аргентина.

„Преживеав тешки моменти после поразот во финалето на Светското првенство. Мислам дека тоа никогаш нема да го преболам. Не е мојот клуб виновен што со Франција го загубив мундијалското финале. Сега мора да дадам сѐ за ПСЖ. Добро е чувството што се вративме со победа, поврзаноста со клубот, навивачите, соиграчите. Разговарав со тренерот пред финалето и му реков дека без обѕир на резултатот ќе се вратам по турнирот, затоа што се чувствувам добро и сакав да продолжам да играм, а згора на тоа имаме и два важни натпревари“, рече Мбапе говорејќи за L'Équipe.

Мбапе истакна и дека по финалето разговарал со клупскиот соиграч и капитен на аргентиската репрезентација, Лео Меси.

„Разговаравме, му ја честитав победата. Тој целиот живот сакаше да освои Мундијал. И јас исто така сакам, но сега не успеав. Секогаш морате да останете добар фудбалер. Ќе почекаме Лео да се врати и да продолжи да постигнува голови и да ги решава натпреварите“, додаде тој, можеби заборавајќи дека во 2018 всушност го освои Мундијалот.

Не сакаше да ги коментира навредите кои аргентинскиот голман Емилиано Мартинес по финалето ги упати кон него и кон Французите.

„Како играч мораш секогаш да бидеш фер, а неговите прослави не се мој проблем. Не трошам енергија на така безначајни работи. Најважно е да го дадам најдоброто за себе и за мојот клуб“, нагласи тој.

Кристоф Галтје, тренерот на францускиот шампион, напомена дека помеѓу Мбапе и Меси нема никаков проблем.

„Мбапе и Меси се ракуваа по финалето. Помеѓу нив постои големо почитување. Тоа е она што ми е важно“, наведе Галтје.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Фудбал

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Read more

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе