McDonald's го лансира својот прв вегански хамбургер

По тригодишно истражување и развој McDonald's наскоро ќе го лансира својот прв вегански хамбургер во Обединетото Кралство.

Долгоочекуваниот McPlant има плескавица од зеленчук развиена во соработка со Beyond Meat. Компанијата им ветува на клиентите веганско сирење базирано на протеин од грашок кој „има вкус како на познатите парчиња сирење McDonald's“.

Ќе се сервира во веганско пециво од сусам со вегански сос, зелена салата, кромид, домати, кисели краставички, кечап и сенф.

URL

Новиот хамбургер, кој ќе чини 3,49 фунти, ќе се нуди во десет ресторани на McDonald's во Ковентри од 29 септември, пред да биде проширен на дополнителни 250 ресторани низ Обединетото Кралство, од 13 октомври.

McPlant ќе биде подготвен одделно од другите производи на McDonald's користејќи специјални садови за готвење. Хамбургерот е сертифициран од Вегетаријанското друштво и содржи 429 калории.

Мишел Греам-Клер, главен директор за маркетинг во McDonald's во Обединетото Кралство и Ирска, рече дека е многу задоволна што конечно го лансираат McPlant во Велика Британија и Ирска.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Рецепти

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Read more

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе