McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Prior Design подготви нови компоненти наменети за McLaren 720S, кои го прават уште поагресивен.

Многумина ќе речат дека златното правило на поседување автомобил е да се „остави на мира“. Ferrari дури им забранува на купувачите на „несоодветен“ начин да ги модифицираат неговите модели, но тоа богатите и славни понекогаш не ги спречува да си ги исполнат своите желби. Дури и многу популарните автомобили, како оние на McLaren, минуваат низ процеси на модификации преку кои добиваат нов body kit и подобрени мотори. Prior Design овој пат своето внимание го посвети на еден зелен примерок од McLaren 720S, а резултатот е нешто поумерен за разлика од некои минати проекти.

Remote video URL

Пакетот под името PD720R Aerodynamic Kit во потполност го трансформираше McLaren 720S. Напред е нов лип спојлер со доводи кој допринесува кон импресивниот изглед на автомобилот, на дел од браниците се интегрирани вентилациски отвори, а новиот преден капак има поинаков облик и изгледа многу поагресивно отколку стандардниот.

Изгледот на страничниот профил е унапреден со широки прагови, а назад е нов дифузор кој задниот дел од автомобилот го прави уште поагресивен благодарение на масивните перки. Prior Design го подготви и огромното задно крило, така што сега McLaren 720S го има еден од најдобрите задни делови во светот на суперавтомобилите. Ова крило ги прати природните облини на стандардниот автомобил, така што одлично се вклопува.

Пуристите ќе речат дека овие компоненти не се адекватно тестирани во воздушен тунел и дека веројатно негативно влијаат на перформансите, но со обѕир на фактот што суперавтомобилот го покренува 4,0-литарски V8 twin-turbo мотор кој развива 710 КС, тешко дека некој ќе примети разлика.

КОН ФОТО-ГАЛЕРИЈА

Компонентите нес е направени од јаглерод, туку под фиберглас.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Концепти

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Read more

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Read more

Citroën го претстави концептот Oli: Радикален, одговорен и оптимистичен

Read more

Nissan Patrol Nismo на Manhart развива 650 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе