Мечка најде камера и си направи 400 селфиња

Мечка во Колорадо, САД, направила околу 400 селфи фотки со камера за диви животни.

Според локалните власти, камерата за снимање движење во Болдер, Колорадо снимила околу 400 фотографии од љубопитна црна мечка минатиот ноември.

Одделот Open Space and Mountain Parks на градот инсталираше девет камери за следење и учење за локалните видови диви животни, притоа минимизирајќи го човечкото присуство во чувствителните живеалишта. Една од камерите направила околу 580 фотографии, а околу 400 од нив биле од истата мечка.

URL

„Овие слики нè насмеаја, а мислевме дека и другите ќе се насмеат. Во овој случај, мечката особено се заинтересира за еден од нашите фотоапарати за див свет и ја искористи можноста да направи стотици селфи фотографии“, рече еден од вработените во Open Space and Mountain Parks.

Официјалните лица велат дека повеќето животни не ги забележуваат камерите, кои се активираат кога животно ќе зачекори пред нив. Тие снимаат животни како елени, дабари и љубопитни црни мечки.

Овој начин на фотографирање не ги плаши и не им штети на животните, а се користи за мапирање на области со диви животни и со набљудување на нивното однесување го покажуваат својот живот и како треба да се однесуваат со нив.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Чек дис аут

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Read more

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Read more

Бизарни американски закони: Забрането одење наназад, лажни мустаќи во црква...

Read more

Село заробено во минатото е прогласено за најубаво во светот

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе