НАЈГОЛЕМ УСПЕХ НА МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ДОСЕГА

„Медена земја“ доби две номинации за Оскар

Американската академија за филмска уметност и наука ги објави номинациите за наградата Оскар за оваа година.

Македонскиот документарец „Медена земја“ кој веќе собра низа престижни филмски награди во текот на годинава, доби номинации за Оскар во две категории: за Најдобар документарец и за Најдобар странски филм.

Членовите на Академијата до 7 јануари гласаа за своите фаворити, а денеска беше соопштено кои се петте официјални номинирани во секоја од категориите.

Во категоријата Најдобар документарен филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во потесниот избор за номинација од 159 документарци.

Номинирани за Најдобар документарен филм се:

American Factory

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

Номинирани за Најдобар странски филм се:

Corpus Christi (Полска)

Honeyland (Северна Македонија)

Les Miserables (Франција)

Pain & Glory (Шпанија)

Parasite (Јужна Кореја)

Документарниот филм Медена земја е во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска. Филмот е во продукција на Атанас Георгиев, кој е и монтажер, а кинематографијата е на Фејми Даут и Самир Љума.

Оскарите се доделуваат во 25 категории, а 92. издание на оваа престижна свеченост ќе се одржи на 10 февруари, 2020 година.

„Медена земја“ (Honeyland) е прв македонски филм што успеа да добие две номинации за Оскар.

Во 1995 година за првпат македонски филм доби номинација за Оскар  - „Пред дождот“ на Милчо Манчевски.

Третиот филм на Манчевски - „Сенки“ - ѝ беше понуден на Академијата по повод 80-тото доделување на Оскарите, но не влезе меѓу петте номинирани.

[РЕЦЕНЗИЈА] Quō vādis? - Кон ветената „Медена земја“

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Филм & ТВ

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more

„Good Morning, Verônica“ - нова крими драма на Netflix за изопачен сериски убиец

Read more

Почнува 19. Синедејс – Цело Скопје ќе биде кино на отворено

Read more

Сцена

  • play_arrow

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Читај повеќе

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Good Morning, Verônica“ - нова крими драма на Netflix за изопачен сериски убиец

Читај повеќе

Почнува 19. Синедејс – Цело Скопје ќе биде кино на отворено

Читај повеќе

Мадона режира биографски филм за нејзиниот живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix направи документарец за „финиот убиец“ кој ја потресе Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

„Emily in Paris“ – нова Netflix серија од креаторите на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови каде светот навистина се уништува

Читај повеќе