„Медена земја“ на листата на најдобри филмови во 2019 според Rotten Tomatoes

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е вброен меѓу првите десет на листата 120 најдобри филмови во 2019 година (досега) што ја состави Rotten Tomatoes.

Филмовите на оваа листа, пишува во објавата на веб платформата, покрај тоа што постигнаа огромен успех на киноблагајните, ја освојуваат критиката и публиката ширум светот.

Од Rotten Tomatoes нагласуваат дека секој филм на оваа листа е „Certified Fresh“ што значи дека го погледнале и оцениле барем минималниот број на одобрени критичари – 40 за оние со ограничен број на проекции и 80 за оние кои играле во кино - и добиле најмалку 75% одобрување на Tomatometer.

За „Медена земја“, консензусот на критичарите е:

„Преку животот во едно зафрлено село Honeyland нуди една перспектива што ни ги отвора очите со искуства што треба да ги допрат и оние луѓе кои го гледаат филмот на другата страна од светот“.

[РЕЦЕНЗИЈА] Quō vādis? - Кон ветената „Медена земја“

реклама

Филм & ТВ

Бекинсејл: Излегувам со помлади момчиња за да ве нервирам

Read more

[КАЈГАНА препорака] Што да гледате на Netflix во јули?

Read more

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Read more

Тамара, Љубо и Атанас од „Медена земја“ ќе одлучуваат за Оскарите догодина

Read more

Сцена

  • play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Читај повеќе

Бекинсејл: Излегувам со помлади момчиња за да ве нервирам

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Што да гледате на Netflix во јули?

Читај повеќе
  • play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Читај повеќе
  • play_arrow

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Читај повеќе

Тамара, Љубо и Атанас од „Медена земја“ ќе одлучуваат за Оскарите догодина

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат денес актерите од „50 First Dates“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Читај повеќе