Медитеранско предјадење: Крокети од риба

Медитеранската храна која содржи маслиново масло и риба го намалува ризикот од срцеви болести.

Рибиното масло е богато со омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здравјето на срцето. Риби кои се богати со омега-3 масни киселини се: лосос, туна, харинга.

Децата кои јадат риба барем еднаш неделно спијат подобро и на тестот за интелигенција добиваат во просек четири поени повеќе во однос на децата кои не јадат риба или јадат само понекогаш, покажува ново истражување на научници од Универзитетот во Пенсилванија.

Рибата треба да биде на вашето мени барем два пати во неделата, ако не како главен оброк, тогаш како предјадење. За овој рецепт за крокети од риба може да употребите сом, лосос, ослиќ или друга голема риба од која лесно може да го издвоите месото.

Потребни состојки:

500 грама исчистено рибино месо

2 чешниња лук

2 лажици сечкан магдонос

1 јајце

300 гр компир

1 лажица соја сос

Свеж мелен ѓумбир по вкус

1 лимон

Маслиново масло, сол

Презла

Подготовка

Компирот излупете го, исечете го на коцки и сварете го во солена вода. Потоа исцедете ја водата и испасирајте го. Месото од риба обарете го во солена вода, исечено на коцки. Потоа исцедете го и сомелете го во машина за мелење месо.

Во длабок сад измешајте ги пирето од компир и мелената риба, истолчениот лук, магдоност, ѓумбирот, соја сосот и јајцето.

Додадете зачини по вкус и постепено почнете да додавате презла додека не добиете смеса погодна за обликување крокети. Од смесата обликувајте крокети со големина на орев, извалкајте ги во презла и пржете ги во длабок сад додека не заруменат. Послужете ги попрскани со сок од лимон и сос по ваша желба.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Read more

Летно освежување: Салата со пилешко, спанаќ и тестенини

Read more

Рецепт за вкусни домашни плескавици

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе