Меџити ветува лифтови во тетовската болница – сега пациентите ги качуваат завиткани во ќебе

Не само еден, туку седум лифта ќе има во болницата во Тетово, истакна министерот за здравство, Фатмир Меџити.

Одговарајќи на новинарски прашања, Меџити денес кажа дека бара да се обезбедат лифтови за да не се носеле пациенти во ќебиња.

„Тропам на сите врати во сите надлежни институции во Македонија. Не можам да обезбедам еден лифт набрзина за да не се носат пациентите со ќебиња, но тоа се нашите закони, тоа е нашиот правен систем. Врзани ми се рацете, но јас не само еден, ќе овоможам да има седум лифта во Тетово, ќе има во хематологија, ќе има во интерно, ќе има во хирургија, значи сите лифтови што не работат во државата ќе работат за три месеци. Држете ме за збор за тоа“, рече Меџити.

Министерот денес кажа и дека подготвил план за работа со кој од први јануари 2024 година се укинуваат организациските директори, популарно наречени економски директори на секоја од клиниките во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Македонија

ЛДП: Уставните измени треба да бидат билет за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

Read more

Најава за невреме попладнево - ветер, дожд, грмежи и град

Read more

Меџити: Три-четворица пратеници од Европскиот фронт ќе бидат дел од новото мнозинство

Read more

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда и два парка

Read more
 

Вести

Германските угостители не можат да најдат доволно работници за Европското првенство

Читај повеќе

ЕУ против перење пари: Плаќањата во готово се ограничуваат на 10.000 евра

Читај повеќе

Столтенберг: Украина сѐ уште може да победи, но само со поддршка на НАТО

Читај повеќе

Американците распоредија ракети на Филипините, Кина веднаш испрати остра реакција

Читај повеќе

Силувана малолетничка во Скопско

Читај повеќе

Малолетник со тешки повреди донесен во Градска, го истепале неколку малолетници пред основно училиште

Читај повеќе
  • play_arrow

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Читај повеќе

Шмит: Не можам да одредам датум за прием на Западен Балкан во ЕУ

Читај повеќе

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Читај повеќе