АТП ВИМБЛДОН 2024

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Рускиот тенисер Даниил Медведев го победи Јаник Синер во четвртфиналето на Вимблдон.

Јаник Синер е елиминиран од Вимблдон веќе во четвртфиналето. Даниил Медведев го совлада светскиот тенисер број еден на Централниот терен со 3-2, или 6:7 (7:9), 6:4, 7:6 (7:4), 2:6, 6:3. По 4 часа голема борба и пресврти, Русинот е оној што се пласира во полуфиналето на третиот Грен слем во сезоната.

Италијанецот имаше здравствени проблеми, побара лекарска помош на средината од мечот, но и по сето тоа сосем рутински го доби четвртиот сет и се чинеше дека кризата помина и ќе ја заврши работата во решавачкиот сет. Така не мислеше Даниил, кој направи брејк во четвртиот гем и го задржа водството до крајот.

Ова ќе биде второ последователно полуфинале на Вимблдон за Русинот, кој лани рутински загуби од Карлос Алкарас (6:3, 6:3, 6:3). Можеби ќе има шанса да му се одмазди, бидејќи во второто четвртфинале Шпанецот игра против Американецот Томи Пол.

„Првиот пат победив на два меча на Централниот терен на Вимблдон, обично победувам еден или ниту еден, така што ова е веќе рекорд. Видов дека врне и погледнав во семафорот и видов дека Алкарас и Пол играат 50 минути и резултатот беше 4:4, па се прашував што прават таму“, се насмеа Даниил.

Remote video URL

Овој пораз нема да влијае на првото место, Јаник ќе остане на чело на АТП листата, но во случај Ѓоковиќ да ја освои титулата би можел да му се доближи и да му се заканува во наредниот период. Но, за такво нешто Ноле ќе мора прво да го одигра мечот со Алекс де Минор во четвртфиналето.

реклама

Тенис

Синер нема да игра на Олимписките игри

Read more

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Read more

Енди Мареј најави крај на кариерата

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе